Design · Estonia · fashion

Max Mara SS2017 collection presentation in Tallinn. / Max Mara kevad/suvi 2017 kollektsiooni esitlus Tallinnas.

The Max Mara SS2017 collection presentation in Talinn, Estonia made me feel like a hot summer had just arrived. The bossanova, the cocktails… the clothes! The jungle theme was the first one to catch my eye and I doubt that anyone could make the tropical look more elegant than Max Mara.

My personal favourite was the Sportmax collection with its playful tone, beautiful colors (I adore the blue, black and white combination!) and superior materials . Silk and linen mix is my favourite material for summer and once you’ve worn that there’s no turning back. There was a also a slight nod to the retro theme which you can’t miss this season.

The warmest (and coolest!) colors for me actually were the bright reds, beiges and subtle pinks. Endless possibilities for combinations as far as color and material are concerned. Just think about cashmere and silk mix!

I also fell for the red and purple shoes – these will sure make the summer look hot even on the days when it rains!

My greatest find was the blackest black camel wool coat. Just wear this luxurious piece on top of a tropical dress whenever the weather plays its tricks.

One thing is for sure: Max Mara will have you covered this season, no matter what the weather will be (and here in Estonia it can be anything even in summer!). Still, after this warm presentation of the sunny new collection I am sure that this summer will be just fabulous.

Collage_Fotor10
Max Mara Tallinn.
Collage_Fotor11
Max Mara Tallinn.
Collage_Fotor12
Max Mara Tallinn.
Collage_Fotor9
Max Mara Tallinn.
Collage_Fotor3
Max Mara Tallinn.
Collage_Fotor
Max Mara Tallinn.
Collage_Fotor2
Max Mara Tallinn.
Collage_Fotor5
Max Mara Tallinn.
Collage_Fotor4
Max Mara Tallinn.
Collage_Fotor7
Max Mara Tallinn.
Collage_Fotor6
Max Mara Tallinn.
Collage_Fotor8
Max Mara Tallinn.
IMG_9005_Fotor
Jana Abzalon trio.

**************

Max Mara 2017 kevadsuvise kollektsiooni esitlus Talinnas tekitas tunde nagu oleks palav suvi just kohale jõudnud. Bossanova, kokteilid… ja muidugi rõivad! Džungliteema oli see, mis esimesena pilku püüdis ja ma kahtlen, et keegi suudaks troopilist look’i elegantsemalt  väljendada kui Max Mara seda teeb.

Minu isiklik lemmik oli Sportmaxi kollektsioon. Mänguline, kaunite värvide (sinine, must ja valge paneb minu südame alati põksuma) ja imeliste materjalide kombinatsioon. Siidi ja linase segu on suvel minu lemmikmaterjal, kui oled seda korra proovinud, siis tagasiteed enam ei ole. Kollektsiooni ilmestas ka väike põige retroteemale – miski, millest sel hooajal on võimatu mööda vaadata.

Kõige soojemad (ja lahedamad!) värvid minu jaoks olid säravad punased, beežid ja mahedad roosad. Lõputud võimalused kombineerimiseks nii värvi kui materjali osas. Siidi ja kašmiiri segu on taas midagi sellist, millest enam loobuda ei suuda.

Max Mara erksad kingad muudavad suvepäeva soojaks ka siis kui vihma sajab. Ka minu lemmikleid – süsimust kaamelivillast mantel – pakub lohutust ka siis, kui suvi piisavalt kiirelt ei saabu või ilmaga alt veab. Kanna seda luksuslikku eset troopilise kleidi peal ja soojus on igavesti sinuga.

Üks mis kindel – Max Mara kollektsioon toob tõelise suve südamesse ega jäta sind hätta ka siis kui suveilm kesiseks jääb. Peale nii sooja ja suvist uue kollektsiooni esitlust olen muidugi kindel, et suvi tuleb lihtsalt suurepärane.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s