Estonia · just thinking... · nature

The world wide web. / Võrratu, võimas võrk.

If I say the word “web” to you, do you think about the internet first?

But when did you last see a spider’s web? The real original version of the web. The masterpiece. Because that’s what it is. A work of wonder. You don’t even notice them.

A spider’s web in the house has often been considered an indication of a lazy housewife. Tons of people are scared of spiders. I’m not afraid of them. Just saying. I believe that a spider in the house brings you luck. Of course we don’t have poisonous spiders living here in Estonia (I guess…?).

I know that it’s one of the most amazing sights when you go out in the early morning and you can see the spiders’ webs everywhere as they are covered with dewdrops. You can see all those magnificent pieces of art… or architecture.

You hardly notice the spider’s web. Even in the country. And I don’t know how many spiders live in big cities

I lately watched a spider working. I mean hunting. How it springs at the fly who has been caught in the web. The spider wraps the fly up with its thread and takes the prey to a more sheltered place. It all takes place really fast. Yes, you don’t have to watch a TV doc to see a real hunt. It’s right here, in front of your eyes.

But if you’re thinking about the internet, I guess the same things can happen. There’s the web and you can be a thread in it. Or the spider, or the fly. Go figure.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Spider’s web. / Ämblikuvõrk.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Spider’s web. / Ämblikuvõrk.

***************

Kui ma ütlen sulle sõna “võrk“, siis kas sa mõtled esmalt interneti peale?

Aga millal sa viimati ämblikuvõrku märkasid? Seda nö originaalvarianti võrgust. Meistritööd, mida me tavaliselt isegi ei märka.

Ämblikuvõrku toas on ajast aega peetud perenaise häbiplekiks. Tuhanded inimesed kardavad ämblikke. Mina ei karda. Mitte et see oluline oleks… Aga ma olen alati uskunud, et ämblik majas toob sulle õnne.

Veel tean ma, et üks kauneimaid vaatepilte on see, kui astud hommikul õue ja näed sadu ämblikuvõrke, sest hommikused kastepiisad on need nähtavaks teinud. Sa näed tõelisi kunstiteoseid… või siis arhitektuuriimesid.

Ämblikuvõrke märkame tegelikult väga harva. Isegi maal olles. Ma ei tea, kui palju ämblikke elab suurlinnades…

Jälgisin hiljuti ämblikut tööhoos. Jahti pidamas. Millise kiirusega sööstis ta võrku lennanud kärbse juurde, mässis ta oma niiti ja tassis varjulisemasse kohta lillelehtede vahele. See kõik toimub hämmastavalt kiiresti. Nii et ei pea vaatama telerist looduskanalit, et näha tõelist jahti. Jaht toimub siinsamas, sinu silme ees.

Aga kui sa mõtled internetile, siis arvatavasti juhtuvad seal samad asjad. On võrk ja sina võid olla üks niidikene selles. Või ämblik. Äkki aga hoopis kärbes. Ei või iial teada.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s