fashion

Le Weekend: Denim always. / Denim duubel.

I love denim. I love simple denim, sophisticated denim, even weird denim (OK, I don’t like the current trend of denim clothes with patches and badges).

There’s something about denim that’s just so appealing. And no wonder – considering how popular denim has been and currently is, I cannot be the only denim-lover.

A wrap dress is flattering for most figure types, I dare say. A denim wrap dress might be a little bit “blue-collar-worker” but it still works. It’s like a canvas and you can add what you like: bolder make up, jewelry, bright shoes, silk scarf…. or nothing at all.

Simple, stylish, elegant, feminine.

image
Wera Stockholm denim wrap dress. / Wera Stockholm denimist hõlmikkleit.

On the other hand… how do you feel about denim dungarees? A current hit, loved by many, worn off one shoulder…

teksatunked2_Fotor
Denim dungarees. / Teksatunked.

It may be tricky to wear, but again, it’s oh-so-comfy and there’s a sense of style, that cool vibe. Maybe that’s the thing about denim. It somehow says that “I don’t care what you think, I know who I am”. Denim equals confidence. I mean, you can’t go wrong with denim, right? It’s even acceptable in the office.

So the only thing I’m still dreaming about and do not yet have is the latest Tommy Hilfiger denim parka or a piece by Marques Almeida who does denim like no one else!

***************

Mulle meeldib denim. Teksarõivad oma paljudes vormides: lihtsad, silmapaistvad, isegi veidrad… (Mulle ei meeldi ainult hetkel moes olevad värvilised aplikatsioonid ja paigad teksariietel.)

Teksamaterjalis on midagi, mis teeb selle vastupandamatuks. Ja arvestades kui moekas on teksa läbi aegade olnud ja hetkelgi on, siis ei saa ma olla ainus denimiarmastaja maailmas.

Hõlmiklõige toob esile iga figuuri parimad omadused. Teksa hõlmikkleit võib küll liiga töölisnaiselik tunduda, kuid ometi on sellel oma võlu. Tegelikult on see nagu puhas lõuend, millele võib lisada värvikad ehted, ägedad kingad, siidisalli, julge meigi…. või mitte midagi.

Lihtne, elegantne, stiilne, naiselik.

Ja skaala teises otsas on…. teksatunked. Teie arvamus neist?

Hetke hitt, paljude lemmik, kanda moodsalt – üks traks õlalt maas. Pisut keerukas stiilselt välja kanda, kuid oh-kui-mugav ja loomulikult ei puudu siit ihaldatud cool vibe.

“Ma ei hooli sellest, mida teie arvate. Ma tean, kes ma olen.” See sõnum ongi ilmselt teksade peamine trump. Denim võrdub enesekindlusega. Sellega ei saa väga mööda panna. Denim on denim. Aktsepteeritav isegi kontoris!

Nii et ainus, millest mina nüüd unistan, on Tommy Hilfigeri teksaparka või midagi Marques Almeidalt, kes kasutab denimit nii nagu ei keegi teine.

Advertisements

2 thoughts on “Le Weekend: Denim always. / Denim duubel.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s