Estonia · fashion · just thinking...

Fashion faux pas, piece of art or “ten-dollar” feeling? / Moevääratus, kunstiteos või “kümne dollari” tunne?

They (fashion experts?) say that you should only buy and keep clothes that make you feel like a million dollars. That’s actually very well said, except that…

If there is a rule there will always be exceptions. I can give you reasons to own clothes that make you feel, let’s say…. ten bucks. That good enough? Let’s see.

I often find myself drawn to pieces of clothing that I know will not actually be my style. Clothes that I cannot say that I even like. But there’s this mysterious something in them (or in me?) that makes me want them. Maybe it’s like love: you don’t know why you fall in love with someone. You just do. Falling in love with clothes is the same. It makes us forget that clothes are for practical use.

Then again: are they? Clothes can be like art. Just looking at some item makes you happy. How can it be so wrong to buy it? It isn’t. But I recommend you not to keep that item in your wardrobe. Display it in your room like you would a piece of art. Keep it somewhere you can see it all the time. And don’t let guilt get you. So often we deny ourselves to be happy and for what – guilt? If you find happiness in a piece of clothing – so be it.

Maybe you got your hands on a rare designer item and you want to keep it and pass on to your grandchildren. Maybe you’ll be able to sell it one day for a considerable amount? Who knows. Fashion can definitely be investment.

There are practical reason for keeping “ten-bucks-feeling-clothes”, too.

Let’s say you’re sick at home. Or you need to wash the bathroom floor, paint the walls, mop the floor… Do you really want to wear your million-dollar item then? I don’t think so (or maybe I am wrong?).

I personally have lots of practical clothes. I spend a lot of time in the country where I do actual farm work. The clothes will get dirty and I want to feel comfortable when I work. Those clothes need to keep me warm/cool, be easily washable and very comfy.

But besides all these reasons I still like to actually wear clothes that do me no good. I have no rational explanation for this. I just want to, need to wear them sometimes. It reminds me of what fashion means to me. Fashion can just be a fun way of expressing your moods, your feelings. Something that will take your mind of the daily stuff. The easiest way for that!

On the photo: The baby pink down jacket by Finnish company Joutsen – too retro, but so light, warm, soft and fun to wear… I say: keep it.

joutsen roosa sulejope
Jousten pink down jacket.

********************************

Öeldakse (Kes ütleb? Moeeksperdid?), et sa peaksid ostma ja alles hoidma vaid riideid, mis panevad sind tundma nagu miljon dollarit. Väga hästi öeldud, ainut et…

Igal reeglil on erandid. Võin teile avaldada põhjuseid, miks omada riideid, mis panevad sind tundma nagu… kümme dollarit võib-olla. On see piisav? Vaatame järgi.

Mõnikord tunnen ma seletamatut tõmmet riiete poole, mis pole kindlasti mitte minu stiil. Ma ei saa isegi öelda, et need mulle väga meeldiksid. Neis (või minus?) on lihtsalt midagi vastupandamatut, mis teeb nad mulle meeldivaks. Võib-olla on see nii nagu armastusega – sa ei tea, miks sa kellessegi armud, see lihtsalt on nii. Samamoodi võib armuda riietesse. See paneb meid unustama, et riided on mõeldud praktiliseks kasutamiseks.

Või kas on? Riided võivad olla nagu kunst. Mõni rõivaese teeb su õnnelikuks paljalt sellega, et viskad talle pilgu. Kuidas saab olla vale otsus seda ära osta? Ei saagi. Soovitan vaid, et sa ei hoiaks seda eset kapis. Eksponeeri seda nagu kunsti, pane see oma toas nähtavale kohale. Ja ära lase süütundel oma hinge pugeda. Me keelame endale õnnetunnet liigagi tihti. Ja miks? Süütundest! Õnne võib leida ka ühes rõivaesemes – miks mitte!

Rõivaese võib olla ka investeering. Võib-olla satub su teele midagi haruldast ja sa tahad selle oma lapselastele pärandamiseks hoida. Ehk saad selle kunagi hoopis märkimisväärse summa eest maha müüa?

On veel praktilisemaid põhjusi, miks hoida alles “kümne-dollari-tunde” riideid.

Oletame, et sa oled haigena kodus.Tahad seinu värvida, vannitoa põrandat küürida, aknaid pesta… Ilmselt ei soovi sa siis väga oma miljoni dollari riideid kanda (aga võib-olla ma eksin?)

Minul isiklikult on palju rõivaid, mille kandmine minus üldse mingeid “dollari-tundeid” ei tekita. Veedan üsna palju aega maal, kus ma ka tõelisi maatöid teen. Kaevan, riisun, rohin, tassin puid… Need riided saavad mustaks ja ma tahan ennast tööd tehes mugavalt tunda. Sellised riided peavad mind hoidma soojas või jahedas, olema kergesti pestavad ja väga mugavad.

Kõigile eelmainitud põhjustele lisaks kannan ma ikkagi riideid, mis mu välimusele midagi head ei lisa. Riideid, mida ma tegelikult ei armasta. Mul ei ole sellele nähtusele ühtegi vettpidavat selgitust. Ma lihtsalt pean neid kandma, lihtsalt tahan. Nende kandmine meenutab mulle seda, mida mood mulle tegelikult tähendab. Mood võib olla tore võimalus oma tujude ja tunnete väljendamiseks. See võib olla võimalus igapäevamuredest eemaldumiseks. Lihtsaim viis!

Fotol on Joutseni roosa sulejope: liiga retro, aga nii kerge, soe ja pehme… Ning seda kanda on lihtsalt lõbus! Mina ütlen: alles hoida!

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s