Estonia · just thinking... · nature

On top of the world. / Maailma tipus.

Just look at him (I don’t even know what kind of bug it is but for some reason I think it is a male.). He is sitting there so proudly looking at you. It’s like he’s on top of the world. A funny little creature.

So, how do you feel today? Do you feel like you are on top of the world?

All I can see from the window is grey, grey and more grey (the Estonian weather could easily be described by fifty shades of grey.). Only clouds, no sun. Doesn’t feel like the top of anything.

But it’s Friday and Friday evening is my favourite part of the week. (I’m sure many of you agree.) It feels like you have conquered something (like the five days of the week?). Even if all you’ve done this week is paperwork, tables with endless numbers, meetings that have no end (and where half of the colleagues are asleep), reports that contain empty words, washing dirty dishes that will appear again as soon as you have finished, mopping the floor (which nobody ever notices!), shop for new shoes (with no luck) and so on and so on…

Guess what – Friday night is the time when all of the above mentioned does count. Whatever we do is just a drop in the endless flow of time. But those drops count. And who else to tell what counts than you? All the achievements we have in life, all the tops we conquer, it’s all for ourselves only, anyway.

Yes, I am the one who can say when I should feel like I’m on top of the world.

So here I am, looking at the grey world and looking at the blue sky in this picture (I took the photo in summer), seeing this bug being so feisty and proudIt feels good. I doubt that the top of the world would actually feel so great (I’ve heard it’s freezing cold out there!).

Let’s celebrate Friday and even if you feel down, my friend, just look at this bug. Look at him and smile. Try to think of yourself instead of him. Imagine that you are sitting up there and now you’re spreading your wings and you’ll fly off to the blue summer sky… Do you feel better already?

Have a happy Friday! Smile.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
The bug.

Sa vaata vaid seda putukat! Seal ta istub, nii uhkelt nagu oleks ta maailma tipus, mitte rohelisel pesunäpil (pesulõksul? Sõltub, millisest Eestimaa kandist sa pärit oled.). Kükitab seal ja vaatab sind. Naljakas väike olend.

Ja kuidas sina ennast täna tunned? Kas sul on tunne nagu oleksid maailma tipus?

Kui ma praegu aknast välja vaatan, siis kõik, mida ma näen, on hall, hall ja veel halli (tõepoolest – meie ilma võiks küll viiekümne halli varjundiga kirjeldada). Ainult pilved, ei märkigi päikesest. Ei tundu just millegi tipp olevat.

Hea uudis on see, et on reede. Reede õhtupoolik on minu lemmikosa nädalast (arvan, et paljud teist nõustuvad minuga?). Reedeti on mul tunne nagu ma oleksin midagi siiski vallutanud (viis eelnevat nädalapäeva?). Isegi kui kõik, mida sa oled kogu nädala jooksul teinud on paberitöö, lõputud tabelid mitteklappivate numbritega, koosolekud (kus pooled kolleegid juba ammu tukuvad), raportid, mis sisaldavad tühje sõnu, nõudepesu (ja uskumatul kiirusel üha uuesti paljunevad mustad nõud), põrandapühkimine (mida keegi iialgi ei märka), ebaõnnestunud ostureid uute kingade leidmiseks ja nii edasi ja nii edasi…

Tead mis – reede õhtu on aeg, mil kõik eelmainitu loeb. Kõik läheb arvesse. Mis iganes me teeme on niikuinii vaid piisake ajamere lõputus loksumises. Kuid iga piisake on oluline. Ja just sina oled see, kes määrab selle, mis loeb. Kõik saavutused, kõik vallutatud mäetipud meie elus on tegelikult ikka ja ainult meie enda jaoks.

Nii saangi vaid mina öelda, kas ma peaksin ennast tundma nagu oleksin ma maailma tipus.

Siin ma siis istun, vaatan halli maailma ja sinist taevast siin fotol (tegin selle pildi suvel), imetlen seda uhkusest pakatavat putukat ja… tunnen ennast hästi. Ma ei usu, et maailma tipus oleks parem tunne (olen kuulnud, et seal on tegelikult jäiselt külm.).

On reede, kallis sõber, ja isegi kui sa tunned end veidi kurvana, siis vaata seda putukat. Vaata ja naerata. Kujuta ette, et sina oled tema asemel. Et sa istud seal kõrgel üleval, sirutad kohe oma tiivad laiali ja lendad sinisesse suvetaevasse…. Kas tunned ennast juba paremini?

Õnnelikku reedet Sulle! Naerata.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s