Estonia · fashion · just thinking...

For saving a man from bad women. / Kas sina oled mõne mehe halbade naiste käest päästnud?

My friend told me that her co-worker had come to work one day wearing a badge of honour. When they had asked her what it was for she had answered that she had given it to herself for saving her husband from bad women. Well, if that isn’t worth a prize then what is?

I think it’s a wonderful idea – to give yourself an award. And if you give yourself an award you want the world to know! So you have to wear the badge of honour. You can make it yourself or you can have it made (From gold and diamonds or from wood… Whatever your taste is.)

Then you just have to wear it with pride. And remember: the most important thing is the story behind it and this story is yours to tell. Your award, your story.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Badge of honour.

****************************************

Sõbranna rääkis mulle väga toreda loo. Ühel päeval ilmus ta kolleeg tööle ja tal oli rinnas orden. Kui teised küsisid, mille eest see on, vastas ta, et see on selle eest, et ta päästis oma mehe halbade naiste käest. Kui see pole ka autasu väärt, siis mis üldse on?

Tegelikult on ise endale teenetemärgi andmine lausa suurepärane idee. Eriti nüüd, kui vabariigi aastapäev taas ukse ees ja president oma teenetemärke jagab. Kes ei tahaks pisut tunnustust saada?

Teenetemärgi võid sa endale ise meisterdada (puust või paberist? puust ja punaseks?) või lased selle hoopis spetsialistidel valmistada (kullast ja teemantitest?).

Seejärel ei jää muud üle kui seda uhkusega kanda. Pea meeles: teenetemärgi puhul on kõige tähtsam lugu selle taga ja selle loo jutustad sina. Sinu autasu, sinu lugu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s