fashion · food · travel

How we almost met the Queen of the UK / Kuidas me peaaegu Suurbritannia kuningannaga kohtusime.

We already got a special request from London (to say “Hi!”). Well, hello there!

What can I say about London? I would like to share a little story about my trip to London. Here it is.

We were in London for the first time and our lovely hosts asked us what we would like to do in London. And you know, we just said that we want to meet the Queen. That’s a good idea, right?

So one day we went to the Buckingham Palace and when we arrived we saw  quite a big crowd there. A lot of tourists. But they also seemed to be waiting for something. So we stayed there and waited, too.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
The gates of the Buckingham Palace.

Then we saw a helicopter flying above the palace. And can you imagine: we then saw the Queen arriving! Well, unfortunately she didn’t  skydive this time like she glamorously did at the London Olympics opening ceremony in 2012. This time she came by car and we actually saw her in the car!

I tried to take a picture but I was not quick enough. I only caught in the photo a half of the car where the Queen was sitting and I will not post that photo here because you will not believe me anyway!

Instead I am posting a photo of the delicious ice-cream we had that (freezing) day.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Having ice-cream in London.

We were really happy and to this day I cannot believe that we almost met the Queen just like that!

Another little London-related incident: exactly the same day as we got the “special London request” I came across this lovely sweater.

It’s hand knitted! I don’t know who has done this amazing job, but this someone must really have loved London to take all this trouble and hand knit such a special pattern.

London kampsun uus_Fotor filter
The hand knitted London jumper.

So that was our little London story. If anyone else has a special request for us to write about something – please let me know! I will run the idea by our “marketing department” and we’ll see what can be done!

See ya!

******************************

Tere jälle! Meile on juba saabunud üks erisoov Londonist. Tervitussoov! Siinkohal lähevadki palavad tervitused Londonisse!

Igatahes… Mida ma oskan Londoni kohta öelda? Jagaksin hea meelega ühte väikest lugu oma Londoni reisist. Siin see on.

Me olime Londonis esimest korda ja meie armsad võõrustajad küsisid, mida me sooviksime Londonis teha. Meie vastasime, et oleks tore kuningannaga kohtuda. Pole paha mõte, eks ole?

Nii me jalutasimegi Buckinghami palee juurde ja nägime seal suurt hulka inimesi. Palju turiste, kes justkui ootasid midagi.

Ja siis me nägime palee kohal helikopterit lendamas. Kas kujutate ette: järgmiseks nägime me kuningannat ennast saabumas! Ta ei maandunud küll langevarjuga nagu ta seda nii stiilselt Londoni olümpiamängude avamisel 2012 aastal tegi. Ta saabus autoga ja me tõepoolest nägime kuningannat autos istumas!

Püüdsin sellest ka pilti teha, kuid ma ei olnud piisavalt kiire ja fotole jäi ainult pool autost, milles kuninganna istus. Seda fotot ma siia ei pane, sest niikuinii te ei usuks mind.

Selle asemel lisan foto, kus on peal maitsev jäätis, mida me tol (jäisel) päeval Londonis sõime.

Me olime väga rahul ja õnnelikud ning tänase päevani ei suuda ma uskuda, et me niisama heast peast peaaegu, et kohtusime kuningannaga.

Veel üks naljakas Londoniga seotud seik on see, et samal päeval, kui ma sain “Londoni erisoovi”, sattus mulle ette see pildil olev kampsun.

See on käsitsi kootud. Ma ei tea, kes selle suurepärase kudumi teinud on, kuid kindlasti armastas ta väga Londonit. Miks muidu võttis ta ette sellise suure töö ja kudus valmis nii erilise mustri.

See oligi meie väike lugu Londonist. Kui kellelgi on veel erisoove, millest te kuulda tahate, siis andke julgelt teada! Ma pean nõu meie “marketingi osakonnaga” ja me vaatame, mis teha annab!

Kuulmiseni!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s