fashion · just thinking...

A rip, a hole, a stain… / Rebenenud, auklik, plekiline…

Am I the only freak who doesn’t ditch the clothes for these minor faults?

Ripped jeans have always been a thing, that’s sort of a given. A leather jacket can be beaten.

I have a Mays & Rose red leather jacket with stains. Is that too much? Well, I got it with a huge discount as it came with stains when it was new. A ruined sample or something like that I guess. Anyway, I don’t care and I wear it and I just say that “it’s a leather jacket, come on!” No one has actually ever said anything about the stains…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Mays and Rose red leather jacket.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Stains on the red leather jacket.

I also have a gorgeous Brooks Brothers cardigan which has a small barely noticeable stain on its back. I have long hair which covers the stain so I still wear the cardigan. Brooks Brothers has amazing quality and I’m not just gonna throw away that cardigan for a stain. I mean, come on!

I have a luxurious Marc Cain cardigan, too. Cashmere and silk – does it even get better than that as far as fabric is concerned? Beautiful, soft, light… It had a tiny hole right next to the pocket. I mended it, it’s not really noticeable unless you know it’s there. I still wear this knit with pride.

I could go on, but I think you get the idea. The question is: How much is too much? How damaged can a piece of clothing be so that you could (would) still wear it?

Again, I grew up in the times when new clothes were something special. Some things you just couldn’t buy – they were a real deficit. For example tights. So it was normal to mend the tights and still wear them. Even if the mended part was well noticeable. No one would do that now, right?

While travelling I have been to households where there is no needle and thread. I doubt that any home in Estonia would miss those things.

So what do you think? When do you ditch your clothes? Is it a rip, a hole or a stain? Do you ever mend your clothes?

****************************

Kas ma olen ainus, kes ei viska ära riideid, millel on väikesed vead küljes?

Mõned riided võivad ka katkiselt stiilsed olla. Lõhkised teksad on kindlapeale minek. Ka nahktagi võib olla kulunud.

Mul on näiteks Mays and Rose’i punane nahktagi (fotol), millel on väikesed plekid peal. Kas see on juba liig? Ma ostsin selle tagi meeletu allahindlusega, sest ta oli juba uuena plekiline. Rikutud näidiseksemplar või midagi sellist. (Mind lihtsalt võlus imeliselt pehme nahk, millest see tehtud on). Igatahes kannan seda rahumeeli, sest… see on ju nahktagi! Keegi ei ole küll tegelikult kunagi plekkide kohta midagi öelnudki…

Mul on Brooks Brothers kardigan, millel on seljaosal vaevumärgatav plekk. Minu pikad juuksed katavad plekilise koha kenasti ära. Brooks Brothers’i asjad on väga hea kvaliteediga ja ma ei saa seda kampsunit lihtsalt ühe väikese täpi pärast ära visata! Eks ole?

Mul on ka Marc Cain’i luksuslik kardigan. Materjal koosneb kašmiirist ja siidist – kas saab üldse midagi paremat olemas ollla? See on ilus, kerge, pehme… Ainult tasku kõrval oli imepisike auguke. Ma parandasin selle ära ja seda märkaks vaid siis, kui oskad vaadata. Kannan seda kudumit endiselt uhkusega.

Ma võiksin seda jada jätkata, kuid te saate vist aru, mida ma silmas pean. Küsimus on selles: kui palju on liiga palju? Kui katki või millise veaga võiks riideese olla, et te seda ikkagi edasi kannaksite?

Jällegi – mina kasvasin üles ajal, mil riided olid midagi väärtuslikku. Oli nõukaaegne defitsiidi aeg. Rõivaste parandamine oli normaalne tegevus. Võtame näiteks sukkpüksid. Me parandasime neid ja kandsime edasi. Nüüd ei tee seda vist enam keegi.

Välismaal olen sattunud kodudesse, kus ei olegi niiti ja nõela. Eestis ei puudu need vist siiani ühestki majapidamisest.

Nii et mida te siis arvate? Millal teie oma riietest loobute? On selle põhjuseks plekk, auk või rebenenud koht? Kas te parandate rõivaid sageli?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s