just thinking... · nature

Where does inspiration come from? / Kust tuleb inspiratsioon?

I just read an article in an old VOGUE (That’s where my inspiration has come from many times. And I don’t only mean fashion inspiration!). I literally jumped up from the sofa (not under a maple tree this time… If you know what I mean…) to write this piece.

The article was about a woman Janine di Giovanni (a reporter) who at the age of 23 saw the picture of Oriana Fallaci (the famous Italian journalist) in and old VOGUE magazine (see – VOGUE again!) and it inspired her to become a reporter, too. She did become a famous reporter, too.

I love such stories and frankly, who doesn’t? I love the stories where a single photo (event, sentence, person, place etc.) has had a lifechanging impact on someone.

I remember a story about a man who discovered an old surgeon’s handbook on top of a dusty cupboard when he was just a kid. And how that inspired him to become a surgeon. He did eventually become one.

I have read how a girl saw a ballet at the age of three and she new that she wanted to be a ballerina.

A well known make up artist (who’s name I can unfortunately not remember) lately said that she only uses her own imagination as inspiration. That everything she does comes from her own head. And that she never uses internet for inspiration. I didn’t even know if I could believe that!

Then again, when I use internet for inspiration, I get tired so fast. There’s so much information that it’s just overwhelming. And so many distractions… You tend to forget what you were looking for.

When I was a child I spent a lot of time in the country. It’s obvious that nature had a huge impact on me and it still does.

But more importantly I remember being inspired by other little things.

At that time there wasn’t really anything on TV in summer. I mean, we could see one channel and they only had broadcasts for about half a day in summer. Even that was only really boring stuff. We had a radio and a tape recorder. End of story. (OK, I know what you think.  I’m not THAT old I just lived in the Soviet Union. It was the 80s by the way.)

We didn’t even have too many books in the country. So on the rainy days we read everything we had. Old newspapers, books that I would otherwise never read.

I have a vivid memory of sitting in the attic while it was raining outside and going through a box of old schoolbooks. They seemed much cooler than my schoolbooks at that time. (And I love the old type of informative drawings to this day.)

vana geogr rmt2_Fotor
Old schoolbook.
foto vanast raamatust2_Fotor
Drawing in an old book.
vana geograafia rmt
Old schoolbook: “Physical Geography”.

When I was sick one summer I had to stay in bed for many days and the only interesting book I could find was a handbook about mushrooms. I read about every mushroom there is in Estonia. I read this book many times (What else did I have to do!?).

I was blown away by the fact that some mushrooms could be deadly when eaten. I couldn’t stop staring at those pictures.

I even explored the car handbooks.

I remember being inspired by all these little things. I think I got inspired because there were only a few things. We hardly got anything new so I had time to get inspired by the stuff we had. I had time to think and time to dream.

I know that life around us has changed. So what do I suggest? Here I am writing on the internet… maybe hoping that I have a chance to inspire someone.

Or maybe it’s because that the use of written word is one thing that has always inspired me.

Stories (sometimes even very short ones) which stay with you and haunt you – that has been one of my greatest inspirations in life. These stories may be waiting for me in a book, a magazine or internet… It doesn’t really matter.

Such stories have inspired me to at least try to do something with words myself.

What’s your inspiration? Or who?

pohurullid
Rolls of hay on the field, blue sky – that’s an inspiration.

*****************************

Lugesin just artiklit vanast VOGUEst (Minu lõputu inspiratisooniallikas. VOGUE ei kirjuta ju ainult moest!) ja sõna otseses mõttes hüppasin diivanilt püsti ning hakkasin seda lugu siin kirjutama.

Nimetatud artikkel rääkis aga reporter Janine di Giovannist, kes 23 aastaselt nägi VOGUEs (näete, jälle VOGUE!) kuulsa Itaalia ajakirjaniku Oriana Fallaci pilti ja see inspireeris ka teda ajakirjanikuks saama. Nii see läkski ja Janine’st sai samuti kuulus reporter.

Mulle meeldivad sellised lood väga (kangesti, hirmsat moodi… ma ei oskagi öelda, kui väga). Kellele ei meeldiks?

Lood, kus üksainus pilt, koht, sündmus või inimene inspireerib kedagi nii palju, et see muudab ta elu.

Tean lugu mehest, kes väikese poisina leidis kapi otsast vana tolmuse kirurgi käsiraamatu ja see inspireeris teda kirurgiks saama.

Meenub lugu naisest, keda viidi kolmeaastase tüdrukutirtsuna balletti vaatama ja kes teadis sealsamas, et ka temast peab baleriin saama.

Üks tuntud meigikunstnik (kelle nime ma kahjuks ei mäleta) väitis, et tema ainus inspiratsiooniallikas on tema enda kujutlusvõime. Et kogu inspiratsioon tuleb ta oma peast ja internetti ei kasuta ta inspiratsiooni saamiseks kunagi.

Ma isegi ei tea, kas ma seda viimast väidet üldse usun!

Samas, tõepoolest, internetist inspiratsiooni otsimine väsitab mindki kohutavalt kiiresti. Liiga palju infot! Ja liiga palju segavaid tegureid, mis panevad su unustama, mida sa üldse otsisid.

Lapsepõlves veetsin väga palju aega maal. Ilmselgelt on loodus mind väga palju mõjutanud ja teeb seda endiselt.

Veel rohkem mõjutasid mind aga muud ümbritsevad pisiasjad.

Kui ma laps olin, siis ei olnud suvel telerist midagi vaadata. Nägime vist ühte kanalit ja sealgi oli saateid vaid poole päeva jagu, needki surmigavad. 80ndate Nõukogude Liidus see lihtsalt oli nii.

Meil oli maal raadio, kust kuulasime iga päev kuuldemängu, ja kassettmakk, millega lisaks muusika kuulamisele ka ise saateid lindistasime.

Raamatuid oli maal üsna vähe. Seega lugesime tõesti kõike, mis kätte juhtus. Ajalehti ja raamatuid, mida ma muidu iial poleks lugeda viitsinud.

Mäletan eredalt, kuidas ma ühel vihmasel päeval leidsin lakast kasti vanade õpikutega. Millegipärast tundusid need palju põnevamad kui minu kooliõpikud. Väga muljetavaldavad olid ka õpikute vanamoodsad informatiivsed joonised.

Kord jäin suvel maal haigeks ja ainus põnev käepärast olev raamat oli seeneraamat. Nii ma siis lugesin kõigist Eestis leiduvatest seentest seni kuni teatmik mulle lausa pähe kulus.

Kõige põnevamad olid surmavalt mürgised seened. Need olid pildil märgitud kolme ristikesega ja ma lihtsalt ei saanud neilt silmi ära.

Ma lugesin maal isegi autode käsiraamatuid!

Kõik need raamatud inspieerisid mind. Me saime harva uusi asju ja seetõttu ammutasime inspiratsiooni sellest, mis meil olemas oli. Ma arvan, et mida vähem on asju, seda muljetavaldavamad nad on. Kõigele lisaks oli meil aega, et inspireeruda. Meil oli aega, et unistada. Meil ei olnud kuhugile kiiret (tõepoolest ei olnud!).

Ajad on muutunud… Mida ma siis välja pakun? Siin ma istun ja kirjutan internetis. Võib-olla lootes, et ka minul on võimalus kedagi inspireerida?

Võib-olla kirjutan ma siin hoopis sellepärast, et kirjasõna kasutamine on üks asi, mis on mind alati tugevalt inspireerinud.

Lood (isegi väga lühikesed), mis jäävad sind kummitama… Sa mäletad neid ka aastate pärast. Sellised lood on alati olnud minu suurim inspiratsioon.

Need lood võivad mind oodata raamatus, ajakirjas, internetis… Nende asukoht polegi oluline.

Need lood tekitavad minus soovi vähemalt püüda ise sama teha – inspireerida inimesi oma kirjutiste kaudu.

Mis sind inspireerib? Või kes?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s